
Trke konja u Velikoj Britaniji imaju status “kraljevskog sporta”, zbog neraskidive viševekovne veze za kraljevskim dvorom! Britanske konjičke vlasti (BHA) otkazale su sve subotnje trke u Velikoj Britaniji, u čast počivše kraljice Elizabete Druge, koja je bila glavni patron konjskih trka u Ujedinjenom kraljevstvu od krunisanja 1952. godine! Poslednja od pet klasičnih trka, “Sent Ledžer” u Donkasteru, pomeren je za nedelju!
U svim službenim programima trka na Ostrvu, kod konja u vlasništvi Engleske kraljice pisalo je samo “Kvin” (Kraljica). Na čuvenom petodnevnom kraljevskom festivalu u Askotu, kada je konj u njenom vlasništvu dobio trku posle dramatičnog finiša, čak ni ona nije mogla da sačuva jake emocije, a snimak koji se pojavio odmah je postao glavni hit na društvenim mrežama.
Engleska kraljica Elizabeta Druga, koja je premimnula u četvrtak popodne u 96. godini, bila je strastveni ljubitelj, ali i vlasnica trkačkih konja, naravno najpoznatija na svetu. Ona je bila i vrstan poznavalac svih krvnih linia “engleskih punokrvnjaka”,a njena ćerka, princeza Ana, takođe je veliki zaljubljenik u “kraljevski sport”.
Zanimljivo je da je prvog galopera od oca, kralja Džordža Šestog, nasledila 1952, godinu dana pre krunisanja. Ona je nadgledala skoro 2.000 pobednika trka, njeni konji su više puta pobeđivali u svim britanskim klasičnim trkama, osim u Epsom derbiju! Objavljeno je da je samo od nagrada na konjskim trkama zaradila skoro osam miliona funti.
Ove godine je Epsom derbi održan 243. put i to kao zvanični deo proslave platinastog jubileja, rekordnih 70 godina vladavine kraljice Elizabete Druge, glavnog patrona konjskih trka na Ostrvu i Džokej kluba (osnovan 1750).Trofeje pobednicima na hipodromu u Epsomu je uručila princeza Ana, ćerka kraljice Elizabete Druge, vlasnice trkačkih konja u kraljevskoj štali. Koliko je zapravo teško dobiti derbi vidi se i po tome što to nije uspelo čak ni kraljici, koja je najbliža trijumfu bila 1952, ali je morala da se zadovolji sa drugim mestom njenog konja!
Od kraljice Elizabete Druge opraštaju se mnogi čuveni sportisti širom sveta, a naravno da je velika tuga prisutna i kod džokeja, trenera i vlasnika galopera, pre svega u Velikoj Britaniji, ali i u celom svetu. Tako se od nje na dirljiv način oprostio i jedan od najvećih džoekja u istoriji Lanfranko Frenki Detori, a na svom Fejsbuk profilu i naš najbolji džokej svih vremena Đorđe Perović.
Kurir sport/ Lazar Delić
Kurir